REGULAMIN i ZASADY FUNKCJONOWANIA
Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania SARS-COV – 2 od 1 września 2020/2021 ze zmianami od 19 października 2020 r.
- Organizacja zajęć w szkole.
- Do szkoły bezwzględnie nie może przyjść uczeń i pracownik szkoły z objawami chorobowymi sugerującymi infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy przebywają na kwarantannie, nadzorze epidemiologicznym lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie w drodze do i ze szkoły oraz na terenie rekreacyjnym przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej, a w szczególności
1) posiadanie własnej ochrony ust i nosa oraz użycia jej w określonych sytuacjach
2) zachowanie co najmniej 1,5m odstępu między osobami
3) noszenie maseczek lub innego rodzaju zasłanianie ust i nosa w sytuacji, gdy:
a) nie można zachować 1,5m odległości od innych
b) uczeń znajduje się w autobusie, pociągu, w samochodzie osobowym, jeśli jedzie z kimś z kim nie mieszka na co dzień
4) nie podawanie ręki na powitanie i w innych sytuacjach
- Uczniowie, którzy ze względu na różne schorzenie nie mogą nosić maseczek powinni nosić przyłbice.
- Uczniowie i pracownicy szkoły wchodząc do budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach mają obowiązek dezynfekowania rąk zgodnie z wywieszoną instrukcją i posiadania ochrony ust i nosa.
- Na terenie szkoły obowiązuje zakrywanie ust i nosa z wyjątkiem sal lekcyjnych po zajęciu miejsca w ławce.
- W gabinetach lekcyjnych obowiązuje zasłanianie ust i nosa, gdy uczeń/nauczyciel podchodzi do ucznia/nauczyciela.
- Osoby z zewnątrz bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, które muszą przebywać na terenie szkoły są zobowiązane stosować środki ochronne takie jak: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk oraz przebywanie w wyznaczonych obszarach.
- Po przyjściu do szkoły wszystkich uczniów i pracowników obowiązują ogólne zasady higieny i częste mycie rąk, zasłanianie ust i nosa podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Uczeń korzysta z własnych przyborów i podręczników i nie powinien wymieniać się nimi z innymi uczniami.
- Uczniowie w czasie przerw powinni korzystać z terenu rekreacyjnego szkoły.
- Podczas zajęć wychowania fizycznego należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Uczeń korzystając z szatni jest zobowiązany zachować odpowiedni dystans między innymi osobami, a przed wejściem do szatni zdezynfekować ręce.
- Pracownicy administracji i obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Kontakt wychowawcy, nauczyciela z rodzicem ucznia powinien odbywać się
z wykorzystaniem technik na odległość. - Sale, części wspólne należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć .
- Zajęcia lekcyjne w szkole są prowadzone stacjonarnie zgodnie z planem oraz mogą być prowadzone według planu zdalnie lub w systemie mieszanym, tj. klasy zostają podzielone na dwie grupy (grupa I i grupa II). W pierwszym tygodniu na zajęcia stacjonarne uczęszcza grupa I, a druga grupa ma w tym czasie kształcenie na odległość – w następnym tygodniu następuje zamiana grup. Zajęcia lekcyjne, w tym realizacja podstawy programowej odbywają się na bezpłatnej dla uczniów platformie G-SUITE.
- Kody dostępu do konta otrzymują uczniowie od wychowawców w dniu rozpoczęcia roku szkolnego.
- Uczniowie podczas zajęć zdalnych wykonują polecenia, zadania itp. jak uczniowie odbywający zajęcia w szkole.
- Ocenianie, klasyfikowanie, promocja uczniów odbywa się zgodnie z ZWO.
- Oceny uczniów nauczyciel wpisuje do dziennika elektronicznego.
- Rodzice mają kontakt ze szkołą poprzez dziennik elektroniczny, drogą e-mailową, telefonicznie lub osobiście w wyjątkowych sytuacjach zachowując zasady bezpieczeństwa i higieny.
- Każdy uczeń ma obowiązek potwierdzić udział w zajęciach zdalnych z poszczególnych przedmiotów w sposób wskazany przez nauczyciela przedmiotu, a wychowawca pozostaje w kontakcie z uczniami i rodzicami oraz na bieżąco monitoruje realizację obowiązku szkolnego przez uczniów , sprawdzając ich obecność na zajęciach on-line. W przypadku nieobecności ustala powód tego zdarzenia.
- Obecność uczniów zarówno na zajęciach stacjonarnych jak i on-line jest potwierdzona wpisem do dziennika elektronicznego. Nieobecność ucznia na zajęciach usprawiedliwia rodzic w terminie podanym w statucie szkoły. W systemie nauczania stacjonarnego, gdy uczeń źle się czuje i pozostaje w domu, to rodzic o tym fakcie za pomocą dziennika elektronicznego powiadamia wychowawcę, a wychowawca nauczycieli. W takiej sytuacji uczeń ma możliwość zdalnie uczestniczyć w zajęciach. Jeżeli bierze w nich udział, to nauczyciel wpisuje do dziennika nieobecność usprawiedliwioną, a jeżeli nie to uczeń ma zaznaczoną nieobecność, którą rodzic powinien usprawiedliwić zgodnie z ZWO.
- Konsultacje dla uczniów i rodziców na bieżąco ustala nauczyciel prowadzący zajęcia, podając ich formę i termin.
- Monitorowanie postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów odbywa się poprzez dziennik elektroniczny.
- Wszystkie egzaminy wewnętrzne odbywają się zgodnie z ZWO.
- Informacje, w tym dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej są przekazywane z zachowaniem przepisów prawa drogą pisemną, e-mailową, telefoniczną i w kontakcie bezpośrednim zachowując zasady bezpieczeństwa i higieny.
- Nadzór pedagogiczny dyrektor sprawuje zgodnie z przyjętym planem na rok szkolny 2020/2021.
- Uczestnik (nauczyciel, uczeń) zajęć w szkole jest zobowiązany do zachowania wszelkich zasad, obowiązujących w czasie epidemii COVID-19.
- Zajęcia pozalekcyjne będą odbywać się w terminach i godzinach wskazanych przez nauczyciela prowadzącego zgodnie z zasadami obowiązującymi w czasie epidemii COVID-19.
31.Uczniowie na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych nie mogą gromadzić się, a podczas przemieszczania się powinni zachować odpowiedni dystans.
- Zaliczenie praktyk zawodowych uczniów może nastąpić również może nastąpić również w przypadku, gdy uczeń:
1) realizował działania w zakresie wolontariatu określonym ustawowo
2) zrealizował staż zawodowy u pracodawcy lub przedsiębiorcy w ramach regionalnych programów operacyjnych określonych ustawowo
3) realizuje praktyki zawodowe w formie projektu edukacyjnego we współpracy
z pracodawcą
- 2 Funkcjonowanie biblioteki szkolnej
- Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie i pracownicy szkoły.
- Osoba wchodząca do biblioteki musi obowiązkowo zdezynfekować dłonie płynem dezynfekującym, znajdującym się na stolik przy wejściu do biblioteki.
- W bibliotece oprócz bibliotekarza może przebywać tylko 1 osoba. Jeżeli z biblioteki chce skorzystać więcej osób, to powinny one oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5-2m.
- Uczeń przebywa w bibliotece tylko w czasie niezbędnym do wypożyczenia zbiorów.
- Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.
- Zawieszone do odwołania jest korzystanie ze zbiorów bibliotecznych na miejscu
w czytelni. Uczniowie wypożyczają zasoby biblioteczne tylko do domu. - Ostatni wypożyczający może wejść do biblioteki 15 minut przed zamknięciem.
- Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce i poddane 3-dniowej kwarantannie.
- W czasie przerwy pracownik biblioteki jest zobowiązany do przewietrzenia sali.
- Biblioteka szkolna w trakcie roku szkolnego podejmuje i realizuje działania na rzecz społeczności szkolnej.
- Nie ma możliwości korzystania z czytelni, komputerów, usług drukowania do odwołania.
- Stanowisko pracownika bezpośrednio obsługującego użytkowników biblioteki jest zabezpieczone przezroczystą płytą z pleksy, a bibliotekarz jest zobowiązany do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej, dezynfekowania rąk lub zakładania rękawiczek jednorazowych.
- 3 Procedury dotyczące higieny , czyszczenia, dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni.
- Przy wejściu głównym szkoły umieszczone zostały numery telefonów
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa 800190590
Numer telefonu alarmowego 112
Stacja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żarach 696 076 892
Oddział Zakaźny w Zielonej Górze 68 329 64 78, 68 329 64 81
- Przed wejściem do budynku szkoły każdy wchodzący obowiązkowo przeprowadza dezynfekcję rąk zgodnie z zamieszczoną instrukcją pod nadzorem pracownika obsługi.
- Wszystkie osoby postronne wchodzące do szkoły zobowiązane są do dezynfekowania dłoni lub zakładania rękawiczek ochronnych. Obowiązkowo powinny mieć zakryte usta i nos.
- Wszystkie osoby przebywające na terenie szkoły powinny regularnie myć ręce wodą z mydłem, stosować środki dezynfekujące ( w szczególności po przyjściu do szkoły, po skorzystaniu z toalet, przed posiłkiem).
- Wyznaczeni pracownicy obsługi zobowiązani są do codziennego wykonywania prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal lekcyjnych, sal gimnastycznych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, korytarzy , w tym dezynfekcji powierzchni dotykowych poręczy, klamek i powierzchni płaskich,
a zwłaszcza blatów w salach lekcyjnych, a także klawiatur, sprzętu komputerowego, sprzętu sportowego, włączników. - Do dezynfekcji w/w przedmiotów i pomieszczeń wyznaczeni są pracownicy obsługi:
1) pomieszczenia sanitarno-higieniczne oraz powierzchnie dotykowe (poręcze, klamki) sprzątane są po każdej przerwie lekcyjnej, klawiatury, myszki po każdej lekcji, przed następnymi zajęciami 2) gabinety i korytarze wietrzone są rano przed rozpoczęciem zajęć i na każdej przerwie (prace te wykonują pracownicy obsługi i nauczyciele prowadzący zajęcia). 3) wszystkie gabinety lekcyjne, sale gimnastyczne i ich wyposażenie dezynfekowane są na koniec zajęć dydaktycznych przez pracowników obsługi
- Pracownicy szkoły przeprowadzający dezynfekcję, ściśle przestrzegają zaleceń wytycznych producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
- Każdy pracownik szkoły jest zaopatrzony w indywidualne środki ochrony osobistej – maseczki, przyłbice, płyn do dezynfekcji, rękawice jednorazowe dla pracowników obsługi.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych i innych wyznaczonych miejscach w szkole zapewniona jest bieżąca dezynfekcja rąk według zamieszczonych instrukcji dotyczących prawidłowego mycia rąk i dezynfekcji.
- Na korytarzach szkoły umieszczone są specjalne pojemniki do wyrzucania zużytych maseczek i rękawic.
- 4 Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.
- W przypadku gdy nauczyciel, pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym gorączka, kaszel:
1) nakazuje mu założyć maseczkę i sprawdzić czy jest zachowana wymagana odległość 1,5 m od innych osób
2) powiadamia telefonicznie pracownika obsługi (68 363 25 27), a ten pielęgniarkę w środowisku nauczania i wychowania, która odprowadza ucznia do izolatorium gabinet 101, zapewniając minimum 1,5-2m odległości od innych osób oraz:
- a) wykonuje pomiar temperatury ciała następnie dezynfekuje termometr po jego użyciu
- b) przeprowadza wywiad z uczniem
- c) niezwłocznie powiadamia rodzica, opiekuna prawnego lub osobę wskazaną do odbioru ucznia (wskazany własny środek transportu) i informuje o konieczności kontaktu z lekarzem POZ, a także powiadamia dyrektora szkoły
- Osoby z podejrzaną infekcją mogą przyjść do szkoły pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia od lekarza, o możliwości uczestniczenia w zajęciach.
Jeżeli pracownik szkoły będzie wykazywał objawy infekcji dróg oddechowych to bezwzględnie opuszcza teren szkoły i kontaktuje się z lekarzem POZ - W przypadku gdy nauczyciel, pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać zakażenie w tym gorączka, kaszel, a nie ma w szkole pielęgniarki w środowisku nauczania i wychowania to:
- a) powiadamia on telefonicznie pracownika obsługi (tel. 68 363 25 27), a ten dyrektora szkoły o zaistniałym zdarzeniu
- b) pracownik obsługi odprowadza ucznia do izolatorium gabinet 101 zapewniając 1,5-2m odległości od innych osób. Uczeń oczekuje w izolatorium na rodzica lub inną osobę upoważnioną do odbioru ucznia (rekomendowany własny środek transportu) pod opieką pracownika obsługi lub innej osoby wskazanej przez dyrektora.
- W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się niezwłocznie telefonicznie
z lekarzem POZ, aby uzyskać poradę telemedyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem - Miejsca, w których przebywała osoba z infekcją dróg oddechowych, niezwłocznie należy poddać dezynfekcji
- W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u ucznia lub pracownika szkoły należy postępować zgodnie z zaleceniami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żarach
7.W przypadku wystąpienia sytuacji nietypowych należy zwrócić się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w celu konsultacji lub porady
- Pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania realizuje współpracę z nauczycielami , uczniami na dotychczasowych zasadach zachowując poniższe warunki sanitarno- higieniczne:
1) nie zaleca się wizyty w gabinecie profilaktyki osoby z objawami sugerującymi infekcję dróg oddechowych
2) osoby wchodzą do gabinetu w odstępach 10 minutowych
3) w gabinecie może znajdować się 1 osoba, która przed wejściem zdezynfekowała ręce
4) osoby oczekujące przed gabinetem powinny zachować odległość 1,5-2m
5) należy zachować prawidłową postawę podczas kaszlu czy kichaniu [okolice łokcia, chusteczki wyrzucać do kosza a dłonie umyć lub zdezynfekować ]
6) dezynfekcja powierzchni pomieszczenia, przetarcie środkiem dezynfekcyjnym na bazie spirytusu powierzchni z których korzysta uczeń
7) termometr bezdotykowy powinien być dezynfekowany po użyciu w danej grupie, inne termometry niż bezdotykowe powinny być dezynfekowane po każdym użyciu.